Sagot :
Given that
Pressure and temperature that is Gay-Lussac's Gas law
10.0atm/ 283 K = 15.0atm/ T?
Temperature is = 424.5 K
The final temperaute of the gas would be 425 K
Pressure and temperature that is Gay-Lussac's Gas law
10.0atm/ 283 K = 15.0atm/ T?
Temperature is = 424.5 K
The final temperaute of the gas would be 425 K