Sagot :
Answer:
1. 7.3333 m/s
2. 3.2093 hours
3. 38.5 km
Step-by-step explanation:
1. speed = distance/time
132 m divided by 18 s = 7.3333 m/s
2. Time = distance/speed
138 km / 43 kph = 3.2093 hours
3. distance = speed x time
7 kph x 5.5 hours = 38.5 km