18. Of the 85 volunteers in tree planting activity, 40% are teenagers. How many
are teenagers?
A. 33
B. 34
C. 35
D. 36
19. A group of 12 female doctors which is 30% of all the volunteer doctors went
to provide medical services to our community. How many volunteer doctors
are there in all?
A. 35
B. 38
C. 40
D. 45
20. A family spends Php 600.00 a day for food which is 40% of the daily income
If the daily allowance of the children is Php 225.00, what percent of the
family's daily income is for children's allowance?
A 10%
B.15%
C. 40%
D. 60%

Please answer it will be submit in Monday, April 5 ​


Sagot :

18.) B
solution
P = B x R 40% = .4
= 85 x .4
= 34 teenagers

19.) C
solution
B = P / R 30% = .3
= 12 / .3
=40 volunteer doctors

20.) B
solution
first solve for daily income
B = P / R 40% = .4
= Php600 / .4
= Php1,500

then solve for children's allowance rate
R = (P / B) x 100
= Php225/Php1,500 x 100
= 0.15 x 100
= 15%

This will help you.