Sagot :
#BrainlyFast
The Philippine Eagle accelerates from 26 m/s to 47 m/s in 7 seconds. What is the eagle’s average acceleration?
A. 2 m/s²
B. 3 m/s² ( answer )
C. 4 m/s²
D. 5 m/s²
Given Data:
Vi ( initial velocity ) = 26 m/s
Vf ( Final velocity ) = 47 m/s
t ( time ) = 7 seconds
a ( acceleration ) ? unknown
Solution:
a = Vf - Vi / t
= 47 m/s - 26 m/s / 7 s
= 3 m/s²
Answer:
The acceleration is equal to 3 m/s²
Kindly visit the link below:
brainly.ph/question/12782193