The selling price is 1950 and the discount is 292.50 what is the rate of discount and the sale price

Sagot :

Answer:

Rate of discount = 15%

Sale Price = 1,657.50

Step-by-step explanation:

292.50/1,950 × 100 = 15%

1,950 - 292.50 = 1,657.50