What I Can Do
Solve the problems following the steps you've just learned.
1. A 25-kilo bag of special rice costs P 712.50. Denesse buys 5kg of this
rice. How much will she pay?
2. Pour placemates shared equally the cost of a birthday gift for their
teacher. They bought flowers for P 780.00 and chocolates for p 197.20
How much did each person's share?
Assessment​