pasagot naman po salamat:)

Answer:
1) 20mm
2)24in
3.0.65kg
4.27cm³
5.5L
6.90 mins.
7.2 straight angle
8.51.8°F
9. 45km/h
Step-by-step explanation:
1) 1cm=10mm
2cm(10mm)
20mm
2.1ft=12in
2ft(12in)
=24in
3.1kg=1000g
650g/1000g
=0.650 kg
4. Volume of square = s³ or s×s×s
=3×3×3 =3³
=27
5. 1000cm³=1L
=5000cm³/1000cm³
=5L
6. 60mins=1hr
60(.5)
30mins=½hr
=60+30=90
7. Right Angle have 2 straight angle which is Vertical and horizontal
8. 1°C=33.8°F
9. 90kms/2hrs
45km/hr
Welcome to our Cult (The b4rb1€L4t squad)