Mrs. Sanchez sold 60 pieces of pillow case. She planned to add 10% to the original price which is €25.00. How much should be her price for each?​

Sagot :

Answer:

€27.50 -the price for each pillow case

Explanation:

Convert % symbol to decimal (10 ÷ 100= 0.10)

Solve: €25.00 × .10 = 2.50

€25.00 + 2.50 = €27.50