Sagot :
Answer:
av=displacement/change in time
120km = 120000m
2hr and 30 min = 9000s
av= 120000m/9000s
av=13.3333333333m/s
Explanation:
Answer:
av=displacement/change in time
120km = 120000m
2hr and 30 min = 9000s
av= 120000m/9000s
av=13.3333333333m/s
Explanation: