A. What must be the ratio of the diameter of the vessel at the car to the diameter of the vessel to the force Fi is applied so that a 1200kg car can be lifted with a force F1 of just 120N? B. The piston of the hydraulic automobile lift is 0.5m in diameter. What gauge pressure, in Pascal, is required to lift a car with a mass of 1200kg? C. What is this pressure in atmospheric pressure (atm)? Note: 1Pa = 9.87x10-6atm 2. If the area of Piston 1 is A1 = 0.028 m2, the area of Piston 2 is Az = 0.55 m2 and the external input force F1 = 420 N, what is the external output force F2?