what is the. number of hydrogen atoms are there in 3.8 moles of h ​

Sagot :

Avogadro’s number - Number of units in one mole of any substance is equal to 6.022140857 × 10^23. The units may be electrons, atoms, ions, or molecules, depending on the nature of the substance and the character of the reaction.

1 mole = 6.022 × 10^23 molecules (Avogadro’s number)

In CH4 methane there are 4 hydrogen atom

So the number of molecules in 4 hydrogen atom = 4 X 6.022 x 10^23 molecules

= 24.088 X 10^23 molecules

= 2.409 X 10^24 molecules
8.3K viewsView 5 Upvoters

5




Related Questions (More Answers Below)