Sagot :
Solution:
Note: The volume of one mole of an ideal gas at STP is 22.414 L.
[tex]\text{moles of Ar = 35 L Ar} × \frac{\text{1 mol Ar}}{\text{22.414 L Ar}}[/tex]
[tex]\boxed{\text{moles of Ar = 1.56 mol}}[/tex]
#CarryOnLearning
Solution:
Note: The volume of one mole of an ideal gas at STP is 22.414 L.
[tex]\text{moles of Ar = 35 L Ar} × \frac{\text{1 mol Ar}}{\text{22.414 L Ar}}[/tex]
[tex]\boxed{\text{moles of Ar = 1.56 mol}}[/tex]
#CarryOnLearning