UEVOLUCIVILIU
Learning Task 1: Complete the following table.
items
Purchase
Selling price Peso mark up Percentage
Percentage
cost/buying price (Php)
(Php)
markup based markup based
(Php)
On cost
on selling price
1. Bibingka
Php 5.00
Php 7.00
2 cupcake
Php 8.00
Php 11.00
3 turon
Php 10.00
Php 14.00
4. hotcake Php15.00 Php 20.00
5 Suman Php10.00 Php 13.00
Leaming Task 2: Choose the letter of the correct answer. Write your answer in your notebook. Write your
answer in your notebook.
1. It refers to the total cost of production divided by the number of units produced. It can also be obtained
by summing the average variable costs and the average fixed costs.
a Fixed Cost
c. Total Cost
b. Average Cost
d. Variable Cost
2. It takes into account all the costs incurred in the production process or when offering a service
a Fixed Cost
c. Total cost
b. Average Cost
d Variable cost
3. It refers to the total sum of money needed for the production of a particular quantity of output
4. a. Selling price
c. Cost of Production
C. Unit cost
d. Food Cost percentage
5. This are expenses that do not change with the amount of output produced.
a. Fixed Cost
c. Total Cost
b. Average Cost
d Variable Cost
6. It is a market value or agreed exchange value that enables a buyer to purchase goods or services.
a. Selling price
c Breakeven price
b. Total Price
d Average price​