The grade 5 pupils plan to make a
natural insecticide for their
vegetable garden in school. The said
insecticide is made out of lemon
grass, onion, garlic and pepper. So
they decided to buy the following
ingredients:
A kilo of onion at P300,
Half kilo of pepper worth P120.75,
10 cloves of garlic at P10 each
Then, they divided the expenses to
the 5 groups.
Answer the following questions:
a. How much is the cost of 10 cloves
of garlic
b. What is the total cost of the
ingredients?
c. How much will be spent by each
of the 5 groups?​