5 pupils shared the expenses for their project in TLE. They bought I whole illustration board
for Php 75.00 and an oil pastel for Php 155.00. How much did each pay?
A-asked =
G - given
0 - operation
N-number sentence=
S - solution =
A - answer with correct unit and label =​


Sagot :

Answer:

Asked: The problem asked for the amount paid by each pupil.

Given: 5 pupils, Php75.00 for illustration board, and Php155.00 for oil pastel.

O: Addition, Division

N: (Php75 + Php155)/5 = n

S: Php 75 + Php155 = Php230/5 = Php46

A: Php46 per student