1. Suppose Mary Ann works for 12 hours on Good Friday which happens to be her rest day-
Her rate per hour is P250. How much would be her:
a.) hourly rate?_______
b.) total pay for the first 8 hours of work?______
c.) hourly overtime pay?_____
d.) total overtime pay?_______
e.) total earnings for the day?______

Please po i need answers:<​


Sagot :

Answer:

A 25%

B 2000pesos

C 250pesos

D 3000Pesos

E 5000pesos

Trust me QvQ

Answer:

a.P250

b.P2000

c.P250

d.P1000

e.P3000

Step-by-step explanation:

a.hourly rate 250 per hour pay

b. 250 per hour pay × 8 hours =2000

c. hourly pay 250 per hour

d. her time is 8 hours only and she work in 12 hours means 12-8= 4 hours × 250 per hour pay =1000

e. 12 hours × 250 per hours pay = 3000

that the answer and solution to the problem

heart and follow ❤️❤️❤️