Solution pleaseeeeeeeeeeeereeeeeeee​

Solution Pleaseeeeeeeeeeeereeeeeeee class=

Sagot :

Answer:

1. discount --Php 100

sale price-- Php 400

solution: Initial Value

Discount

Saving

Final Value

=500

=20%

=

100

20

×500

=0.2×500

=100

=500−100

=400

2. discount-- Php 332.50

sale price-- Php 617.50

solution:

Initial Value

Discount

Saving

Final Value

=950

=35%

=

100

35

×950

=0.35×950

=332.5

=950−332.5

=617.5

3. selling price Php 1,000

sale price-- Php 750

solution:

Initial Value

Discount

Saving

Final Value

=1,000

=25%

=

100

25

×1,000

=0.25×1,000

=250

=1,000−250

=750

4 simple interest-- Php 960

solution: Initial Value

Increase

Raise

Final Value

=8,000

=1%

=

100

1

×8,000

=0.01×8,000

=80

=8,000+80

=8,080

= 80x12=960

5. simple interest-- Php 5,760

solution:Initial Value

Increase

Raise

Final Value

=12,000

=2%

=

100

2

×12,000

=0.02×12,000

=240

=12,000+240

=12,240

= 240x24=5,760