IV. Solve the given problems. (10pts)
1. Mr. Rivera's class travelled 5.2 miles to the first
observatory. The next closest observatory is 18 times
far. How far is the second observatory to the first?
Answer:
2. A working student earns 35.25 per hour. How much
does he earn in 6 hours?
Answer:
3. If a ballpen costs 15.75, how much is the cost of 12
ballpens?
Answer:
4. A kilogram of pork costs P230.50. How much does 25
kilograms of pork cost?
Answer:
5. A cup cake weighs 2.7 grams. Find the cost and the
weight of 45 chocolate bars if each costs $12.25.
Answer:​


Sagot :

Solve the given problems.

1. Mr. Rivera's class traveled 5.2 miles to the first observatory. The next closest observatory is 18 times far. How far is the second observatory to the first?

Solution:

5.2 miles x 18 = 93.6 miles

2. A working student earns 35.25 per hour. How much does he earn in 6 hours?

Solution:

35.25 per hour x 6 hrs = 211.5 php

3. If a ballpen costs $15.75, how much is the cost of 12 ballpens?

Solution:

15.75 x 12 = 189 php

4. A kilogram of pork costs $230.50. How much does 25 kilograms of pork cost?

Solution:

230.50 x 25kg = 5762.50 php

5. A cup cake weighs 2.7 grams. Find the cost and the weight of 45 chocolate bars if each costs $12.25.

Solution:

weight = 2.7 grams x 45 = 121.5 grams

cost = 45 x $12.25 = $551.25

#CarryOnLearning