Herman’s selling house is x dollars. The real estate agent received 7% of the selling price, and Herman’s received $84,532. What is the selling price of the house?


Sagot :

Answer:

If the agent received 7%, then Herman received 93% of the selling price (x dollar)

[tex]93\% \times x = 84 \: 532[/tex]

[tex]0.93 \times x = 84 \: 532[/tex]

[tex]x = \frac{84 \: 532}{0.93} [/tex]

[tex]x = 90 \: 894.62[/tex]

Therefore, the price of Herman's house is 90,894.62 dollar.