A markup rate of 15% is added to a television set that costs ₱25,000.What is the selling price of the television

A. ₱3,750
B.₱21,250
C.₱28,750
D. ₱40,000

Solution:​


Sagot :

Answer:

₱ 21,250

Step-by-step explanation:

₱ 25,000 x 15% or .15 = 3,750

₱25,000 - 3,750 = ₱ 21, 250

Answer:

c. 28,750

Step-by-step explanation:

first get the increase of amount 15% by:

25,000 x .15 = 3, 750 (this will be the 15%)

now, add the cost of televition to the percentage to get thee price

25,000 + 3,750

= 28, 750