Activity No. 1 Let's go to the market! Direction: You are given one-thousand-peso budget to buy food for your 5day meal in the market. What will you purchase? (Remember to spend your money wisely). Enumerate the items you buy in the market and its price and answer the following guide questions below. Write your answer on your activity notebook.
1.What kind of food did you purchase ____________ 2.What nutrients will you get out of foods you buy?______