Mrs.Irene Lazo,owner of clothing store pays ₱200.00 for P.E set uniforms to its supplier. the store's percent of markup is 75%.Find its selling price.PLS I NEED A ANSWER​

Sagot :

Answer:

350 Pesos

Step-by-step explanation:

200×75%

200×.75=150

150+200=350

Answer:

Php350.00

Step-by-step explanation:

Php200.00 x 75% = 150

Php200.00 + Php150.00= Php350.00