A bag contains 5 red, 4 blue, and 8 yellow marbles. If a marble is drawn at random, what is the probability that it is:
a. A red marble?

b. A yellow marble?

c. A blue marble?


Sagot :

a. The probability that it is a red marble is ‌5⁄17‌ or 0.29 or 29%.

b The probability that it is a yellow marble is ‌8⁄17‌ or 0.47 or 47%.

c. The probability that it is a blue marble is ‌4⁄17‌ or 0.24 or 24%.

Step-by-Step Explanation:

How To Find The Probability Of An Event

The numerical description of how likely an event is to occur is called probability. To find the probability, it is equal to the number of events to happen over the total number of possible outcomes.

Probability = number of events to happen / total number of possible outcomes

Remember that you can express the probability in three ways: fraction form, decimal form and percent form. To express it in decimal form, just divide the numerator by the denominator. Then to express it in percent form, multiply the decimal by 100 and add the percent symbol (%).

Let us use the activity above for the examples of finding the probability.

a. A red marble

The number of events to happen is 5 because there are 5 red marbles and the number of possible outcomes is 17 because there are 17 marbles in the bag. (5 red + 4 blue + 8 yellow = 17)

Fraction: ‌5⁄17‌

Decimal: 5 ÷ 17 = 0.29

Percent: 0.29 × 100 = 29%

b. A yellow marble

The number of events to happen is 8 because there are 8 yellow marbles and the number of possible outcomes is 17.

Fraction: ‌8⁄17‌

Decimal: 8 ÷ 17 = 0.47

Percent: 0.47 × 100 = 47%

c. A blue marble

The number of events to happen is 4 because there are 4 blue marbles and the number of possible outcomes is 17.

Fraction: ‌4⁄17‌

Decimal: 4 ÷ 17 = 0.24

Percent: 0.24 × 100 = 24%

To study more examples of finding probability, visit the links:

brainly.ph/question/2058361

brainly.ph/question/2110202

brainly.ph/question/1472769

#LetsStudy